Skalní hrad a poustevna Sloup v Čechách

Základní charakteristika objektu

Sloup není jen původně středověký skalní hrad a pozdější poutní místo a útulek poustevníků s labyrintem chodeb a místností vytesaných ve skalním bloku, ale také barokní zámek a barokní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské, kaple sv. Jana Nepomuckého s impozantním stromořadím, řada soch v čele s Kalvárií v centru města vedle fary a také lidová architektura a řada roubených domů, některé venkovské, jiné městského typu s mansardovými střechami.

Pískovcová skála uprostřed údolí je přibližně 30 metrů vysoká, 100 metrů dlouhá a 60 metrů široká. Lidé tu odpradávna svá obydlí nejenom vysekávali do skal, ale stavěli i na povrchu. Tak vzniklo místo se složitou historií, zčásti hrad a zčásti sakrální památka, provrtaná chodbami, ambity a řadou místností včetně skalního kostela. Na jižní straně se projdete po nádherných stupňovitých terasách, poustevník na vrcholu skaliska připomíná časy, kdy se Sloup měl proměnit v poutní místo s klášterem

Pískovcová skála uprostřed údolí je přibližně 30 metrů vysoká, 100 metrů dlouhá a 60 metrů široká. Lidé tu odpradávna svá obydlí nejenom vysekávali do skal, ale stavěli i na povrchu. Tak vzniklo místo se složitou historií, zčásti hrad a zčásti sakrální památka, provrtaná chodbami, ambity a řadou místností včetně skalního kostela. Na jižní straně se projdete po nádherných stupňovitých terasách, poustevník na vrcholu skaliska připomíná časy, kdy se Sloup měl proměnit v poutní místo s klášterem.

 

 

Krajinou kolem Sloupu vede řada vyhlídkových okruhů; dovedou vás například k lesnímu divadlu, k rozhledně Na Stráži s obnoveným penzionem anebo k Samuelově jeskyni.

V ní skutečně žil téměř dvacet let poustevník, než se přestěhoval do poustevny na sloupský hrad. Na jižní straně Radvaneckého rybníku najdete upravené pláže sloužící k rekreaci a koupání, lanový park a letní tábořiště s chatkami, na severním břehu je pro cyklisty na horských kolech upravený swamptrejl s jednosměrnými stezkami.