Pekelné doly leží v okrese Česká Lípa nedaleko vesnic Svitava, Lindava a Cvikov. Parkovat je možné buď to kousek od vstupu do areálu nebo asi 200 metrů zpět při silnici směr Svitava.

Místo, kde se natáčela pohádka s Čerty nejsou žerty

Pekelné doly známé také jako Lindavské kostely jsou rozsáhlé podzemní prostory a chodby v údolí říčky Svitávky. Nachází se mezi vesnicemi Velenice a Svitava, v podhůří Lužických hor blízko rekreační oblasti Máchovo jezero. Největší pískovcové uměle vytvořené podzemí v Evropě vzniklo v 18. století za dob hraběte Kinského.

Jeskyně je komplex rozlehlých podzemních prostor a chodeb, kde sídlí motoklub Pekelné Doly. Celé pískovcové podzemí má rozlohu přibližně 3 500 m² a je v něm stálá teplota 12°C. Jeskyně mají celkem 10 vstupů.

Jeskyně se proslavily natáčením pohádky „S čerty nejsou žerty“ z roku 1984. Také se zde natáčely záběry do Amerického filmu “Salomon Kane“ v roce 2009 a záběry do spousty dalších krásných českých pohádek, např. Čertí brko, Nejkrásnější hádanka.

Návštěvu doporučujeme spojit s výletem na Skalní hrad ve Sloupu v Čechách, nebo sklárnami v Novém Boru či sklárně Pačinek v Kunraticích u Cvikova.