Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

V roce 2008 uskutečnil pan Jiří Pačinek svůj dávný sen a založil první sklárnu v Lindavě. V roce 2015 poté rozšířil produkci a založil svou druhou sklárnu v Kunraticích u Cvikova.
Od března 2020 koncentruje všechny své sklářské aktivity pouze do Kunratic u Cvikova, kde tak vytváří jedinečný celek, složený ze sklárny, magické Skleněné Zahrady a zbrusu nového projektu s názvem Křišťálový Chrám.

PŘIJEĎTE SHLÉDNOUT MISTROVSKOU PRÁCI ČESKÝCH SKLÁŘŮ !

Sklárna Pačinek Glass patří k významným tvůrcům uměleckého skla, vyráběného tradiční českou technikou foukání a ručního tvarování, a na evropské sklářské scéně působí jako samostatná značka od roku 2007.

Nachází se v severočeské obci Kunratice u Cvikova, v bezprostřední vzdálenosti od hlavní dopravní komunikace spojující Nový Bor a Liberec, v samém srdci Křišťálového údolí, což je unikátní území sklářů, procházející od Kamenického Šenova přes Nový Bor, Liberec a Jablonec nad Nisou až do Harrachova a Železného Brodu.

SKLÁRNA vznikla rekonstrukcí ruiny bývalé strojní traktorové stanice a byla slavnostně otevřena v roce 2015. Od té doby láká k návštěvě a tvorbě nejen sklářské výtvarníky, umělce, architekty a designéry z celého světa, ale je celoročně otevřena také široké veřejnosti, která tak má výjimečnou možnost nahlédnout přímo pod ruce sklářských mistrů.

Těch na zdejší huti pracuje celkem šest a velice často s nimi tvoří právě samotný Jiří Pačinek, kterého tak mohou návštěvníci pozorovat při práci na jeho náročných autorských objektech, jako jsou velkorozměrné plastiky koní, ptáků, ryb, rostlin a další díla inspirovaná přírodou.

Zdejší sklářský areál nabízí nejen návštěvu hutě, brusírny a prodejní vzorkovny, ale nově také procházku v magické SKLENĚNÉ ZAHRADĚ, veřejně přístupném prostoru s desítkami skleněných květin, rostlin a dalších objektů, instalovaných přímo mezi rostlinami skutečnými… Záplava tvarů, barev a optických iluzí tak návštěvníka zavede doslova do jiného světa, kde si může nejen odpočinout, ale současně načerpat inspiraci pro svou vlastní zahradu, kterou si může skleněnými výtvory značky PAČINEK doplnit a ozvláštnit…

Právě pro tyto milovníky umění je vytvořen zbrusu nový projekt ZAHRADA PAČINEK, v němž si jako ve „skleněném květinářství“ může zájemce vybrat květinu, rostlinu, či objekt, který si může odvézt buď ihned, nebo si ho může objednat ve velikosti a množství komponentů přesně podle dimenze své vlastní zahrady, terasy, či záhonu…

Příjemné posezení lze najít nejen ve Skleněné zahradě, ale i na nově vybudovaném SKLÁŘSKÉM DVORKU, který se nachází pouze na dohled od hutě a zahrady.

Zde si v hezkém venkovském prostředí může návštěvník sednout pod zastřešenou terasu v občerstvení U PECE.

Pečlivě udržovaná louka nabízí možnost odpočinku na dece, nebo lavičce, zatímco děti mohou trávit volný čas zábavou ve sklářském koutku, který nabízí zábavné a zároveň poučné aktivity tematicky založené na skle, například prosévání sklářského písku a hledání malých skleněných perliček, trénink otáčení sklářskou píšťalou, odnášení skla na vidličce a v neposlední řadě cvrnkání kuliček, tzv. Skleněnek. Děti se mohou také procházet mezi starými dřevěnými formami a poznávat tak materiál, který ke sklu neodmyslitelně patří.

Vrcholem návštěvy sklárny Jiřího Pačinka je bezpochyby prohlídka KŘIŠŤÁLOVÉHO CHRÁMU, zbrusu nového projektu, který za souhlasu a spolupráce obce Kunratice u Cvikova a Římskokatolické farnosti Cvikov vznikl v kostele Povýšení svatého Kříže. Ten byl jako klasicistní stavba vybudován v roce 1833 na místě původního kostela svatého Mikuláše, zničeného husity, a od roku 1965 je kulturní památkou, která nyní získá nové poslání a funkci jako unikátní galerie a stálá expozice moderního skla Jiřího Pačinka.

 

Spojení sakrálního prostoru a jeho atmosféry se skleněnými objekty, svítidly a instalacemi nabídne návštěvníkovi nevšední a jedinečný zážitek a přispěje zároveň ke zlepšení technického stavu této budovy. Každý návštěvník totiž částí vstupného, odváděného na speciální transparentní účet, pomůže vytvořit finanční prostředky určené na postupnou rekonstrukci a zvelebování tohoto svatostánku.

Návštěva sklárny PAČINEK GLASS v Kunraticích u Cvikova se v rámci komplexnosti nabídky stává kvalitním, příjemným a zároveň poučným výletem do světa českých sklářů a do tajů jejich krásného a prastarého řemesla, díky kterému se Česká republika proslavila doslova po celém světě.

OTEVÍRACÍ DOBA

SKLÁRNA 
Aktuální otevírací dobu naleznete v sekci OTEVÍRACÍ DOBA

Vstupné:
Děti do 15 let … 70 Kč
Student, senior … 100 Kč
Dospělý … 150 Kč
Rodina … 350 Kč

 

KŘIŠŤÁLOVÝ CHRÁM
Aktuální otevírací dobu naleznete v sekci OTEVÍRACÍ DOBA, ale návštěvu je lepší aktuálně dohodnout na e-mailu: david@pacinekglass.com nebo telefonním čísle 608 404 986.
Vstupné dobrovolné ve výši 100 Kč za osobu se odvádí na transparentní účet obnovy kostela, vedeného u Římskokatolické farnosti ve Cvikově.

 

SKLENĚNÁ ZAHRADA

Otevřeno celoročně v jakoukoli denní a noční dobu.
Volně přístupný prostor bez vstupného.